Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie cod vestimentar.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie cod vestimentar.

Incepind din data de 13.06.2016 ne este interzis sa mai venim la munca in pantaloni scurti slapi sandale etc tinuta de vara . Am fost avertizati ca o sa fim opriti la poarta si o sa ni sa interzica intrarea in fabrica . Mentionez ca dupa intrarea in fabrica ne echipam cu salopete si papuci de protectie. Deci imi este impus sa ma imbrac cum doresc dansi cind sunt 35-40 grade afara. Cum este catalogata aceasta problema? O zi buna.
In aceste situatii, nu aveti decat sa va schimbati la intrarea in fabrica.
Daca exista o asemenea restrictie,atunci si angajatorul ar trebui sa va puna la dispozitie un spatiu-vestiar chiar la intrare ,respectiv chiar la poarta,in care sa puteti sa va schimbati tinuta de oras in conditii civilizate ,inainte de a intra in incinta fabricii !
Potrivit art.245 alin.1 C.mun., orice salariat interesat poate sesiza angajatorul cu privire la dispoziţiile regulamentului intern, în măsura în care face dovada încălcării unui drept al său.