avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Anulare obligatii accesorii persoane fizice
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Anulare obligatii accesorii persoane fizice

Pentru un venit obtinut in anul 2010 pentru care casa de asigurari de sanatate a emis o decizie de impunere in 2014, inclusiv pentru accesorii, debitul principal fiind achitat integral in februarie 2016 se poate beneficia de oug 44/2015? se pot anula accesoriile conform oug?
Daca emitentul deciziilor de impunere este cas, unde se depune notificarea privind intentia de a beneficia de acele facilitati fiscale? tot la anaf? sau la organul emitent?
Mentionez ca in certificatul fiscal nu este inregistrat niciun debit neachitat desi exista decizie de impunere de la cas si accesoriile sunt din 2014 neachitate.
Multumesc

Alte discuții în legătură

Oug nr. 44/2015 Madalina_Tudosie Madalina_Tudosie Buna ziua, Firma la care lucrez a trecut printr-o inspectia fiscala in perioada 14.01.2016 - 17.02.2016. In urma acestei inspectii o serie de cheltuieli au ... (vezi toată discuția)
Oug 44/2015 buget local chivuflaviana chivuflaviana Buna ziua, am dorit sa beneficiem de facilitatile fiscale acordate in baza OUG 44/2015,astfel in Dec 2015 am facut o cerere catre Primaria Barcanesti Prahova, ... (vezi toată discuția)
Am avut un pfa la norma de venit Rusu88.rusu88@gmail.com Rusu88.rusu88@gmail.com Buna seara! Am avut un pfa la norma de venit . In data de 11.05.2022 am fost verificat de ANAF pe perioada 2016-2020 si in urma verificarilor s a constatat ... (vezi toată discuția)