avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general OUG nr. 44/2015
Discuție deschisă în Contabilitate în general

OUG nr. 44/2015

Buna ziua,

Firma la care lucrez a trecut printr-o inspectia fiscala in perioada 14.01.2016 - 17.02.2016. In urma acestei inspectii o serie de cheltuieli au fost considerate avantaje in natura si s-au calculat contributiile si impozitul aferent. Decizia de impunere am primit-o pe data de 02.03.2016. Intrebarea mea este daca pentru obligatiile accesorii generate de aceste debite mai putem beneficia de prevederile OUG nr. 44/2015 privind acordarea unor facilitati fiscale.

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 17:23, 19 Martie 2016
Avand in vedere ca obligatiile de plata accesorii sunt aferente obligatiilor de plata principale, cuprinse in decizia de impunere emisa ca urmare a unei inspectii fiscale ce nu era in derulare la data intrarii in vigoare a OUG 44/2015(21.10.2015,data publicarii in monitorul oficial),nu puteti beneficia de facilitatile fiscale prevazute de acest act normativ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plati restante la bugetul statului risteafl risteafl Buna ziua, Firma este inactiva (exista decizie ANAF ,iar la Registrul Comertului ,suspendata de mai mult de 3 ani),cu datorii la bugetul statului,nu foarte ... (vezi toată discuția)
Anulare obligatii accesorii persoane fizice marianaflore marianaflore Pentru un venit obtinut in anul 2010 pentru care casa de asigurari de sanatate a emis o decizie de impunere in 2014, inclusiv pentru accesorii, debitul ... (vezi toată discuția)
Contributia de asigurari sociale de sanatate din veniturile din investitii se deduce sau nu? elefantul1234 elefantul1234 Contributia de asigurari sociale de sanatate din veniturile din investitii se deduce sau nu? ANAF mi-a zis ca nu se deduce . Dvs. ce parere aveti. Daca pentru ... (vezi toată discuția)