Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general OUG nr. 44/2015
Discuție deschisă în Contabilitate în general

OUG nr. 44/2015

Buna ziua,

Firma la care lucrez a trecut printr-o inspectia fiscala in perioada 14.01.2016 - 17.02.2016. In urma acestei inspectii o serie de cheltuieli au fost considerate avantaje in natura si s-au calculat contributiile si impozitul aferent. Decizia de impunere am primit-o pe data de 02.03.2016. Intrebarea mea este daca pentru obligatiile accesorii generate de aceste debite mai putem beneficia de prevederile OUG nr. 44/2015 privind acordarea unor facilitati fiscale.

Multumesc anticipat!
Avand in vedere ca obligatiile de plata accesorii sunt aferente obligatiilor de plata principale, cuprinse in decizia de impunere emisa ca urmare a unei inspectii fiscale ce nu era in derulare la data intrarii in vigoare a OUG 44/2015(21.10.2015,data publicarii in monitorul oficial),nu puteti beneficia de facilitatile fiscale prevazute de acest act normativ.