Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare bunuri mostenite in favoarea mamei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare bunuri mostenite in favoarea mamei

Un sfat, va rog. Ce fel de act ar trebui sa faca tatal meu in favoarea mamei mele, ca sa aibe ea drept total asupra bunurilor comune? Tatal meu e bolnav, iar mama in cazul decesului tatalui meu, ar vrea sa vanda casa si sa se mute mai aproape de mine si de sora mea. Dar sa teme ca fratele meu ar avea pretentii sau nu ar fi de acord.
Si care ar fi problema? Cota de 1/8 din total care i-ar reveni fratelui dupa moartea tatalui?
Sa faca tatal un testament in favoarea mamei ca legatar universal, apoi dvs. si sora nu atacati testamentul, iar fratelui ii revine 1/16 din toata casa si cu asta basta, vindeti casa si ii dati fratelui cei 1/16 sa se indestuleze din ei, ca-i dreptul lui garantat de statul roman. Simplu.
Proprietatea revine 1/2 unui sot si 1/2 celulilalt .
In cazul decesului unuia din soti ,celalat sot are 1/2 si mosteneste 1/2 din jumatatea cealalta ,adica 1/4.
Partea ce mai ramane e impartita in mod egal intre ceilalti mostenitori .
E imoral ce vi s-a propus deoarece pe baza unei banuieli luati fratelui o parte din mostenire .
Apoi in justitie mai este si termenul de mostenitori rezervatari
mottofreee a scris:

In cazul decesului unuia din soti ,celalat sot are 1/2 si mosteneste 1/2 din jumatatea cealalta ,adica 1/4.
:hammer:
Cota soţului supravieţuitor este de un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului. Adica 1/4 din jumatatea celui decedat, plus jumatatea lui, cat este?
:tooth:

mottofreee a scris:
Apoi in justitie mai este si termenul de mostenitori rezervatari

Termenul de mostenitori rezervatari inainte sa fie in justitie, este in lege,
iar cota aia de 1/16 din total imobil (respectiv 1/8 din masa succesorala), ii asigura fratelui taman rezerva.
trandafir2, moderator
Atacul la persoana e o metoda binevenita pe acest forum?
Averea este 1/2 al unui sot si 1/2 al celuilalt .
Masa succesorala (bunurile si alte valori ale defuntului) este alcatuita din 1/2 din avere si aceasta se imparte . Conform Art. 972 NCC cota sotului supravietuitor este 1/4 din jumatate , restul se imparte intre descendenti .Daca sunt 3 descententi inseamna ca fiecare are dreptul la o cota egala de 1/4 adica de 1/8 din suma obtinuta in urma vanzarii .
Pt a nu mai fi jignit ca-s batut in cap si facut copil prost , sa o luam babeste:
-presupunem ca averea e de 8lei din care 4lei revine unuia dintre soti si 4 celuilalt .Sotul supravietuitorare 4 lei (jumatatea lui) si jumatatea defunctului(masa succesorala) se imparte asfel :
-1 leu sotului supravietuitor
-1 leu fratelui
-1 leu surorii
-1 leu dvs .
De unde rezulta ca fratele are 1leu din 8 .
Ce atac la persoana? Va referiti la ce ati scris dvs.despre mine?
aici :
mottofreee a scris:
E imoral ce vi s-a propus deoarece ...

Cu privire la greselile dvs.
Initial ati scris:
mottofreee a scris:

Proprietatea revine 1/2 unui sot si 1/2 celulilalt .
In cazul decesului unuia din soti ,celalat sot are 1/2 si mosteneste 1/2 din jumatatea cealalta ,adica 1/4.

Apoi, ati dres-o cu:
mottofreee a scris:

... cota sotului supravietuitor este 1/4 din jumatate , restul se imparte intre descendenti .

Din textele citate mai sus reiese ca dvs. ati scris prima data ca S.s. mosteneste 1/2 din 1/2 (gresit), iar a doua oara ati scris ca S.s. mosteneste 1/4 din 1/2 (corect, dupa ce v-am corectat eu).

Cat priveste:
mottofreee a scris:
... jumatatea defunctului(masa succesorala) se imparte asfel :
-1 leu sotului supravietuitor
-1 leu fratelui
-1 leu surorii
-1 leu dvs .
De unde rezulta ca fratele are 1leu din 8 .

Rezulta din lege, asa cum am scris in cele doua mesaje anterioare, rezerva fratelui este de 1/8. Cititi va rog mai sus si in ordine!

Concluzia este ca ati postat, ati gresit si trebuie sa va asumati ce ati scris. Ce rost or avea amenintarile trimise pe privat si atitudinea asta negativista chiar nu-mi dau seama.
Potenta juridica trebuie sa v-0 sustineti cu argumente juridice, parerea mea.