avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Infiintare SRL cu cod de TVA de la inceput
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Infiintare SRL cu cod de TVA de la inceput

Buna ziua,

Am o Intr Indiv, platitoare de TVA si doresc sa-mi infiintez un SRL, dar doresc sa am de la inceput cod de TVA.
Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cum pot proceda?
Mentionez ca obiectul de activitate este comert.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 12:56, 20 Iunie 2016
1. inregistrati modificarile la Reg Comertului
2. inregistrati modificarile la ANAF
Dupa inregistrarea la ORC, mergeti la unitatea ANAF de care apartineti cu documentele cerute de declaratia 088 si va inregistrati platitor de TVA prin optiune (inaintea depasirii plafonului de 220.000 lei).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl-d probleme depasire plafon!!?? narcisa_narcisa narcisa_narcisa La infiintare, in martie 2015, Srl-D a cerut finantelor sa fie platitor de tva. Cererea a fost respinsa. Acum finantele ii cer administratorului sa depuna dec ... (vezi toată discuția)
Lnregistrare in scopuri de tva asoalin asoalin Buna ziua, Ma numesc Asofroniei Alin si undeva la inceputul anului am deschis un SRL ca neplatitor de TVA. A venit si ziua in care am depasit plafonul si ... (vezi toată discuția)
Acte in dosarul care se depune la anaf pentru inregistrare in scopuri de tva? adriana2608 adriana2608 Buna ziua, Suntem o firma care datorita depasirii plafonului de 220.000 lei trebuie sa devenim platitori de tva. Dorim sa stim care sunt actele pe care ... (vezi toată discuția)