Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Infiintare SRL cu cod de TVA de la inceput
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Infiintare SRL cu cod de TVA de la inceput

Buna ziua,

Am o Intr Indiv, platitoare de TVA si doresc sa-mi infiintez un SRL, dar doresc sa am de la inceput cod de TVA.
Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cum pot proceda?
Mentionez ca obiectul de activitate este comert.

Multumesc
1. inregistrati modificarile la Reg Comertului
2. inregistrati modificarile la ANAF
Dupa inregistrarea la ORC, mergeti la unitatea ANAF de care apartineti cu documentele cerute de declaratia 088 si va inregistrati platitor de TVA prin optiune (inaintea depasirii plafonului de 220.000 lei).