avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxe si impozite pe cladiri
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxe si impozite pe cladiri

Sotia este posesoarea certificatului de handicap grad accentuat, conform Legii nr. 448/2006..Detinem impreuna o locuinta in coproprietate.Ani trecuti am fost scutiti de impozitul pe teren si cladire 100%.Anul acesta in luna iunie am primit de la primarie o decizie de impunere , conform careia , scutirea de impozit pe cladiri si teren seacorda corespunzator cotei parti din dreptul de proprietate asupra cladirii, terenului si asupra mijlocului de transport .In sprijinul acestei impuneri sint invocate HG nr. 159/2016 pt.modificarea si completarea Normelor Metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, aprobate prin HG NR.1/2016 in vigoare din 21.03.2016.Este corecta aceasta decizie de impunere, tinind cont ca Legea nr. 448/2006 acorda scutire si coproprietarului daca locuieste in aceiasi cladire cu posesorul certificatului de handicap?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:23, 20 Iunie 2016
In temeiul modificarilor la cod fiscal s-a prevazut ca impozitul datorat pentru casa/teren sa fie modificat,astfel daca sunt 2 coproprietari casa/teren,urmeaza sa fie scutit 100%persoana detinatoare de certificat iar celalat coproprietar are obligatia sa achite 50% din valoare impozit
ika a scris:

Sotia este posesoarea certificatului de handicap grad accentuat, conform Legii nr. 448/2006..Detinem impreuna o locuinta in coproprietate.Ani trecuti am fost scutiti de impozitul pe teren si cladire 100%.Anul acesta in luna iunie am primit de la primarie o decizie de impunere , conform careia , scutirea de impozit pe cladiri si teren seacorda corespunzator cotei parti din dreptul de proprietate asupra cladirii, terenului si asupra mijlocului de transport .In sprijinul acestei impuneri sint invocate HG nr. 159/2016 pt.modificarea si completarea Normelor Metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, aprobate prin HG NR.1/2016 in vigoare din 21.03.2016.Este corecta aceasta decizie de impunere, tinind cont ca Legea nr. 448/2006 acorda scutire si coproprietarului daca locuieste in aceiasi cladire cu posesorul certificatului de handicap?
Va multumesc.


In cazul ca imi stabilesc resedinta sau domicilul in alta localitate unde posed o casa mostenita legal, mai platesc impozitul ca coproprietar ?
Daca va schimbati domiciliul stabil,atunci nu va mai revine obligatia sa achitati 50 % impozit casa/teren

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire la impozit persoana cu handicap negru daniel negru daniel Buna seara asi dori sa stiu daca pot sa fiu scutit de plata impozitului pe casa si teren, daca sunt persoana cu handicap gradu accentuat dar nu sunt propietar ... (vezi toată discuția)
Impozit cladire ika ika Sotia este beneficiara legii 448/2006, privind scutirea de impozitul pe cladire.Primaria imi trimite o informare de plata , pentru partea mea de ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit pe casa negru daniel negru daniel Buna ziua, sunt persoana cu handicap grad accentuat sau 2 cum era mai demult, asi dori sa stiu se poate sa fiu scutit de impozitu pe casa daca nu sunt ... (vezi toată discuția)