Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu acomodare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu acomodare

Buna,

In legatura cu noul concediu de acomodare, (Legea nr. 57/2016), pentru parintii care adopta un copil, ma puteti lamuri?
Avem un articol in Codul Muncii in baza caruia se acorda?
Suspendarea pe perioada aestui concediu se inregistreaza in Revisal?
cele 40 ore libere/an pentru acte aferente adoptiei sunt ore libere platite?

Multumesc anticipat!
1. Incepand cu 12 august 2016, salariaţii vor putea să beneficieze de un concediu de acomodare atunci când vor solicita adoptarea unui copil, conform Legii nr. 57/2016 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 273/2004 privind procedura adopţiei, precum şi a altor acte normative.

Tot cu aceasta data , la articolul 51 alineatul (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 345 din 18 mai 2011, cu modificările şi completările ulterioare, după litera f) se introduce o nouă literă, litera g), cu următorul cuprins:

" g) concediu de acomodare."

2. Suspendarea nu se poate opera in REVISAL, intrucat nu exista temei de suspendare prestabilit in program.

3. Plata indemnizaţiei lunare aferente concediului de acomodare va fi făcută în baza cererii persoanei îndreptăţite la care va anexa :
- certificatul de grefă în baza căruia se execută hotărârea judecătorească de încredinţare în vederea adopţiei;
- documentul care atestă mutarea copilului la adoptator/familia adoptatoare;
- dovada intrării efective în concediu sau a suspendării activităţii.
- copia actului de identitate al solicitantului;
- copia certificatului de naştere al copilului;
- acte doveditoare privind realizarea de venituri supuse impozitului pe venit (venituri din salarii, din activităţi independente, din activităţi agricole).

Atât cererea, cât şi documentele justificative enumerate vor trebui depuse şi înregistrate, în maximum zece zile lucrătoare de la data punerii în executare a hotărârii judecătoreşti de încredinţare în vederea adopţiei, la agenţia pentru plăţi şi inspecţie socială în raza căreia îşi are domiciliul solicitantul.
www.avocatnet.ro/content/art...
Cornel Vasile, Consilier juridic