avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 966 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 9 ore / zi, 6 zile / saptamana
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

9 ore / zi, 6 zile / saptamana

Buna ziua,

Lucrez 9 ore pe zi, 5 zile pe saptamana (luni-vineri). Sambata 5 ore. Duminica liber. Uneori se sta peste program. Asta inseamna +50 de ore pe saptamana.

STIU ca nu e legal. Vreau sa stiu daca exista vreo metoda legala prin care imi pot determna patronul sa reduca programul de munca fara a reduce salariile, si, evident, fara sa-mi pierd locul de munca.

Ah, va rog, nu-mi dati citate din legea muncii, am citit-o de cateva ori deja. Ma intereseaza o solutie concreta si viabila.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:57, 21 Iunie 2016
1.Care este durata timpului de munca mentionat in c.i.m. ?

2. Pentru munca in ziua de sambata ce vi se ofera in schimb?

3. Solutiile viabile si concrete nu pot fi date imediat ,ci macar dupa o scurta analiza a situatiei dvs , mai ales ca suntem pe un Forum.
In cim e trecut salariul minim pe economie si 40 ore / saptamana.
Desigur, salariul real pe care il primesc este mai mare.

Nu primesc nimic in plus pentru sambete sau ore suplimentare.

Problema principala e ca nu-mi ajunge doar duminica pentru odihna, si asta deja incepe sa aiba impact asupra eficientei (am aproximativ 6 luni la acest loc de munca).
Ultima modificare: Marți, 21 Iunie 2016
Taha, utilizator
1. O solutie viabila ar fi sesizarea ITM-ului in legatura cu aceste aspecte.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....

2. O alta solutie ar fi o discutie amiabila cu angajatorul , la care sa-i aratati si prevederile urmatoarelor articole din Codul Muncii : art.114 ; art.120-123; art.137 .

Deci alternativele sunt:
a) sa-mi reclam patronul la ITM ca poate ia 10000 amenda (daca nu spaguieste inspectorii) si posibil / probabil sa-mi pierd locul de munca pe parcurs
b) sa-l amenint cu Codul Muncii.. si posibil / foarte probabil sa-mi pierd locul de munca pe motiv de "re-negociere contractuala esuata"

Presupun ca nu mai exista altele.
Multumesc pentru informatii.

O alta solutie, care probabil ca nu v-ar conveni, ar fi : cautarea unui alt loc de munca . Alte solutii nu prea vad in cazul dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regulament de ordine interioara valivaru valivaru Poate angajatorul, sa oblige angajatii pe R.O.I. sa muncesca, sambata si dumineca adica {8 ore pe zi 5 zile pe saptamana liber 2 zile nu sambata si duminica} ... (vezi toată discuția)
Turnus legal? mary222 mary222 buna ziua.de cateva sapatmani angajatorul nostru a hotarat sa muncim in turnus mai exact sase zile pe saptamana cu doua pauza in trei schimburi.Suntem pontati ... (vezi toată discuția)
Nerespectarea contractului de munca gheorghe28 gheorghe28 Buna ziua. Am semnat un contract de munca cu data de 23.09.2014 in care scrie ca salariul de baza este de 1378 lei brut, iar net 1012 lei, perioada ... (vezi toată discuția)