Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 9 ore / zi, 6 zile / saptamana
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

9 ore / zi, 6 zile / saptamana

Buna ziua,

Lucrez 9 ore pe zi, 5 zile pe saptamana (luni-vineri). Sambata 5 ore. Duminica liber. Uneori se sta peste program. Asta inseamna +50 de ore pe saptamana.

STIU ca nu e legal. Vreau sa stiu daca exista vreo metoda legala prin care imi pot determna patronul sa reduca programul de munca fara a reduce salariile, si, evident, fara sa-mi pierd locul de munca.

Ah, va rog, nu-mi dati citate din legea muncii, am citit-o de cateva ori deja. Ma intereseaza o solutie concreta si viabila.

Multumesc.
1.Care este durata timpului de munca mentionat in c.i.m. ?

2. Pentru munca in ziua de sambata ce vi se ofera in schimb?

3. Solutiile viabile si concrete nu pot fi date imediat ,ci macar dupa o scurta analiza a situatiei dvs , mai ales ca suntem pe un Forum.
In cim e trecut salariul minim pe economie si 40 ore / saptamana.
Desigur, salariul real pe care il primesc este mai mare.

Nu primesc nimic in plus pentru sambete sau ore suplimentare.

Problema principala e ca nu-mi ajunge doar duminica pentru odihna, si asta deja incepe sa aiba impact asupra eficientei (am aproximativ 6 luni la acest loc de munca).
Taha, utilizator
1. O solutie viabila ar fi sesizarea ITM-ului in legatura cu aceste aspecte.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....

2. O alta solutie ar fi o discutie amiabila cu angajatorul , la care sa-i aratati si prevederile urmatoarelor articole din Codul Muncii : art.114 ; art.120-123; art.137 .

Deci alternativele sunt:
a) sa-mi reclam patronul la ITM ca poate ia 10000 amenda (daca nu spaguieste inspectorii) si posibil / probabil sa-mi pierd locul de munca pe parcurs
b) sa-l amenint cu Codul Muncii.. si posibil / foarte probabil sa-mi pierd locul de munca pe motiv de "re-negociere contractuala esuata"

Presupun ca nu mai exista altele.
Multumesc pentru informatii.

O alta solutie, care probabil ca nu v-ar conveni, ar fi : cautarea unui alt loc de munca . Alte solutii nu prea vad in cazul dvs.