Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile de concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile de concediu de odihna

lucrez in invatamant. in anul scolar 2015 - 2016 am lucrat dupa cum urmeaza: luna septembrie integral, de la 1 octombrie si pana la 31 ianuarie am fost in concediu de maternitate (cele 126 de zile), de la 1 februarie si pana la 30 iunie am avut concediu de crestere copil. la 1 iulie ma intorc la catedra. deci si luna august voi fi la catedra. intrebarea mea era cate zile de activitate trebuie sa am eu in aceasta vara, in aceste conditii. multumesc aniticipat!!
In speta, pentru 2016 , la stabilirea zilelor de CO se vor lua perioadele:

Perioada CCC nu intra in calculul duratei concediului de odihna.
CCC nu intra in categoria concediilor medicale si , prin urmare, afecteaza durata concediului de odihna.

Art.145 C.mun.
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc pentru raspuns! doar ca la noi, in invatamant, zilele de concediu se calculeaza pe an scolar, de exemplu 01. 09. 2015 - 31. 08. 2016. voiam sa stiu exact cate zile de concediu mi se cuvin in conditiile date.
La cate zile de Co aveti dreptul prin c.i.m.?
avem dreptul la 62 de zile lucratoare / an
In speta , aveti dreptul la 62 : 12 x 7 = 36 zile lucratoare de CO.