Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct

Buna ziua. As vrea sa stiu ce inseamna uzufruct viager si ce drepturi am daca la vinzare pun clauza aceasta. Se poate vinde locuinta fara acordul meu sau am doar drept de a locui ?
uzufructuarul trebuie sa fie de acord! atat! nu inteleg ce nu intelegeti?! Daca sunteti uzufructuar este rezolvata problema. Daca sunteti nud proprietar oricum uzufructuarul are posesia si folosinta pana la deces, deci nu aveti dreptul de a-l stanjeni.
Dvs ce vreti de fapt?!
Vreau sa stiu daca proprietarul poate sa interzica sotului meu sa locueasca cu mine.
Mai doamna dvs sunteti uzufructuar?! Daca da, inseamna ca aveti o parte din dreptul de proprietate, fir”ar al naibii de drept de proprietate!! Dreptul de proprietate este alcatuit din nuda proprietate si din uzufruct. Nudul proprietar nu poate stanjeni uzufrutuarul pana la decesul acestuia! la moartea uzufructuarului, nudul proprietar isi va reintregi dreptul de proprietate, adica va avea si uzufructul!
Pana la dcesul uzufructuarului, acesta poate folosi locuinta, o poate inchiria si sa -i reina exclusiv banii de chirie, poate locui acolo cu cine doreste! Nudul propritar nu si poate vinde decat nuda proprietate nu si uzufructul pe durata vietii uzufructuarului!
Acum ati inteles ?!:-/