Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua , as dori sa va intreb cum se calculeaza indemnizatia pentru cresterea copilului in cazul in care sunt angajata cu un salriul de 15oo ron/luna , si deasemenea mai am venituri din chiria unui apartament , Este luat in considerare acest venit la calcularea indemnizatiei , avand in vedere ca , contractul de inchiriere dateaza din luna iulie 2009.
Va multumesc , astept raspuns (mail :camelia200977@gmail.com)
indemnizaţia pentru creşterea copilului va fi calculată din media veniturilor salariale nete şi nu din toate veniturile obţinute într-un an, dacă din acestea nu s-a cotizat la bugetul asigurărilor sociale.persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal3, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni.”
Veniturile obtinute din chirii nu se iau in calcul la plata indemnizatiei.
Multumesc pentru raspuns
O zi buna
Numai veniturile profesionale supuse impozitului pe venit se iau in calcul pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului.
Veniturile din chirii nu sunt asimilate acestor venituri si nu se iau in calcul.