avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu postnatal mai mare de 42 de zile
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu postnatal mai mare de 42 de zile

Buna seara!

Am o mica intrebare :)
Ma aflu in situatia in care trebuie sa suspend contractul unei salariate pentru a beneficia de indemnizatie crestere copil.Problema este ca, certificatul de concediu medical eliberat dupa nastere (specific ca salariata a nascut pe data de 15.04.2016) este mai mare de 42 de zile (cele 42 de zile de la nastere se implinesc pe data de 26.05.2016), iar certificatul este pentru perioada 01.05.2016 - 31.05.2016. Deci perioada este depasita cu 5 zile.
Cum ar trebui sa procedez la suspendare?
Adica suspendarea ar trebui sa inceapa cu data de 01.06.2016 pana la data cand copilul implineste 2 / 3 ani dupa caz, sau ar trebui sa inceapa cu data de 27.05.2016, dar cele 5 zile cum ramane cu ele ?
:(
Multumesc frumos !
1. Perioada de concediu de lauzie (postnatal) poate fi mai mare de 42 de zile daca totalul concediului de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal) nu depaseste 126 de zile.

2. Cele 42 de zile de lauzie reprezinta minimul de zile, daca este mai mare nu este nici o problema.

3. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate:

ART. 23
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.
...

ART. 24
(1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.

(2) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
...

4. Suspendarea contractului indivicuald e munca se va face cu data de 1 iunie, data cu care va intra in concediu crestere copil.
Va multumesc frumos pentru timpul acordat :)
O zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Postnatal LIVIA RIBIGAN LIVIA RIBIGAN buna ziua as dori sa stiu daca ma pot obliga sa nu efectuez toate cele 126 zile de concediu pre si postnatal.sunt insarcinata in 37 sapt si voi face cam 65 ... (vezi toată discuția)
Concediu maternitate Porumbdiana Porumbdiana Din cele 126 de zile de concediu de maternitate pot sa iau doar 120? Am avut 31 prenatal si pana la 120 postnatal.si nu as vrea sa le mai iau pe cele 5 ramase ... (vezi toată discuția)
Concediu sarcina si lauzie oanabitta oanabitta Buna ziua am citit undeva astfel concediu de sarcina este de 63 zile calendaristice si 63 de zile cel de lauzie . Ce ma intereseaza pe mine daca pot acumula ... (vezi toată discuția)