Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chirias versus proprietar.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chirias versus proprietar.

Buna ziua.
In ce conditii un chirias(firma) poate solicita proprietarului o copertina deasupra usii de la intrare, pentru a proteja impotriva condensului de la aparatele de aer conditionat de la etajele superioare.
Precizare: locatia firmei este la parterul unui bloc cu 2 intrari: una pentru locatari, iar cealalta pentru chirias(firma care solicita copertina).
Va multumesc!
Nu cred ca se poate solicita o astfel de amenajare daca nu este impiedicata folosinta normala a spatiului, conform destinatiei din contract.
Este o situatie neplacuta.
Oamenii isi monteaza astfel de agregate - nu este nicio problema, este dreptul lor, insa nu-i mai intereseaza neajunsurile pe care le creaza celorlalti (proprietari, chiriasi sau simpli trecatori). Ce sa va mai zic, nu au nicio aprobare din partea as. prop. - ceea ce nu este in regula.
Inainte de a va gandi la copertina, bine ar fi daca v-ati "orienta" sa canalizati apa respectiva intr-un mic burlan care sa coboare pana pe trotuar, eventual spre o canalizare. Zic acest lucru deoarece simpla aducere a apei pe trotuar nu rezolva 100% problema, mai ales din punctu de vedere estetic (se face pur si simplu o balta...).
Pentru ca nu stim in ce relatii sunteti cu proprietarii, cred ca ori copertina sau burlanul respectiv sa fie o investitie comuna- firma dvs. - as. prop.
Mult succes!