Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecini problema
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecini problema

Partea din spate a casei vecinilor mei da in curtea mea. Casa lor este veche si extrem de neigrijita, iar ei nu fac absolut nimic in acest sens. Inca de acum cativa ani, peretele casei lor a inceput sa se degradeze accentuat, tencuiala complet cazuta, au inceput sa se desprinda caramizi, intr-un cuvand, ruina. Nu le-a pasat. Am incercat sa discut cu ei sa repare acel perete, dar in afara de ulete ca ce ma intereseaza casa lor nu am obtinut nimic. Ca sa evit vesnicele discutii pe aceasta tema si sa maschez cat decat ruina, am plantat cativa stalpi la un metru de perete si am plantat vie. In trei ani via a crescut frumos si a mascat destul de convenabil peretele vecinilor, insa intre timp, acesta a continuat sa se degradeze. Acum, cu ploile de zilele trecute, peretele de la una din camerele vecinului s-a daramat complet la mine in curte. Stalpii plantati de mine au fost daramati, via distrusa si o parte din curte este plina de moloz. Singura lor reactie a fost sa goleasca de lucruri camera respectiva, sa inlocuiasca peretele daramat cu o folie de nailon si....... atat. Nici macar nu au venit sa vada ce s-a intamplat la mine in curte. Dupa cateva zile i-am abordat eu, iar raspunsul lor.... nu ii intereseaza ce este la mine in curte ca au destule necazuri cu peretele daramat, intr-un cuvant m-au trimis la plimbare. Exista vreo cale legala de rezolvare a acestei situatii?
Daca amiabil nu puteti solutiona,aveti dreptul legal prevazut si garantat de Legea Fundamentala de acces neingradit la justitie,unde puteti solicita daune