Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie suspendare contract pe perioada cercetarii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie suspendare contract pe perioada cercetarii disciplinare

Buna ziua, ma puteti ajuta va rog cu un model de decizie de suspendare a contractului pe perioada cercetarii disciplinare ? Multumesc frumos, Dana
Decizia are acelasi cuprins, numai ca temeiul legal sa fie stipulat expres ca si motivarea.

SC ______________________________
Sediul ___________________________
RC: _____________________________
CUI: ____________________________
Tel/Fax: _________________________

DECIZIA Nr. _______/______________
Avand in vedere ca dl/dna ________________________________________________
CNP _________________________ salariat la SC __________________________________
in functia de ________________________ lipseste nemotivat din data de ________________
incalcand astfel Regulamentul intern ( se mentioneaza articolele incalcate);

In temeiul art. 52(1) lit.a) din Codul muncii,

Administratorul SC _________________________ dl/dna ______________________

DECIDE:
1. Se suspenda contractul individual de munca nr.____________/_________________
incheiat cu dl/dna ______________________________ incepand cu data de ______________
pana la clarificarea situatiei salariatului in urma cercetarii disciplinare prealabile.
2. In urma cercetarii disciplinare prealabile, comp. Resurse umane va prezenta Administratorului concluziile pentru a lua decizia legala.

ADMINISTRATOR,
____________________

Multumesc. Decizia de suspendare se face in 2 exemplare ? Trebuie inregistrata la ITM ?
Eu am facut 3 exemplare, unul la salariat, unul la dosar, unul la ITM.
Buna ziua! Am si eu o intrebare.
Data de inceput a suspendarii este data convocarii la cercetare?