avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1892 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie suspendare contract pe perioada cercetarii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie suspendare contract pe perioada cercetarii disciplinare

Buna ziua, ma puteti ajuta va rog cu un model de decizie de suspendare a contractului pe perioada cercetarii disciplinare ? Multumesc frumos, Dana
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:39, 8 Octombrie 2014
Decizia are acelasi cuprins, numai ca temeiul legal sa fie stipulat expres ca si motivarea.

SC ______________________________
Sediul ___________________________
RC: _____________________________
CUI: ____________________________
Tel/Fax: _________________________

DECIZIA Nr. _______/______________
Avand in vedere ca dl/dna ________________________________________________
CNP _________________________ salariat la SC __________________________________
in functia de ________________________ lipseste nemotivat din data de ________________
incalcand astfel Regulamentul intern ( se mentioneaza articolele incalcate);

In temeiul art. 52(1) lit.a) din Codul muncii,

Administratorul SC _________________________ dl/dna ______________________

DECIDE:
1. Se suspenda contractul individual de munca nr.____________/_________________
incheiat cu dl/dna ______________________________ incepand cu data de ______________
pana la clarificarea situatiei salariatului in urma cercetarii disciplinare prealabile.
2. In urma cercetarii disciplinare prealabile, comp. Resurse umane va prezenta Administratorului concluziile pentru a lua decizia legala.

ADMINISTRATOR,
____________________






Multumesc. Decizia de suspendare se face in 2 exemplare ? Trebuie inregistrata la ITM ?
Eu am facut 3 exemplare, unul la salariat, unul la dosar, unul la ITM.
Buna ziua! Am si eu o intrebare.
Data de inceput a suspendarii este data convocarii la cercetare?

Alte discuții în legătură

Concediere Daniela2172 Daniela2172 Buna ziua As avea si eu o rugaminte. De cateva luni bune nu mai am acces la noile reglementari la legi si m-ar interesa in mod direct tot ce este legal in ... (vezi toată discuția)
Desfacerea disciplinara a cim sanducatanas sanducatanas Ma poate ajuta cineva cu un model de decizie pentru desfacerea disciplinara a contractului individual de munca?Multumesc. (vezi toată discuția)
Absente nemotivate RuxandraLarisa RuxandraLarisa Va rog sa ma lamuriti in ceea ce priveste absentele nemotivate. Este obligatorie suspendarea contractului de munca in revisal?am intalnit diverse pareri si nu ... (vezi toată discuția)