Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stabilire salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stabilire salariu

Buna seara! as dori sa imi precizati daca este corect sa ii stabilesc salariul unui angajat cu CIM cu timp partial(2 ore pe zi), in functie de salariul minim brut pe economie?Salariatul respectiv are doua persoane in intretinere, si i s-a stabilit un salariu brut de incadrare de 400 lei brut, as vrea sa stiu daca este corect avand in vedere faptul ca deducerile depasesc salariu brut de incadrare. Mentionez ca salariul a fost stabilit in concordanta cu timpul lucrat.
multumesc!
buiavasi, utilizator
Potrivit art.164 alin.2 C.mun., angajatorul nu poate negocia şi stabili salarii de bază prin contractul individual de muncă sub salariul de bază minim brut orar pe ţară.

Prin urmare, salariul minim pentru un angajat cu 2ore/zi nu poate fi sub 313 lei brut/luna.

... i s-a stabilit un salariu brut de incadrare de 400 lei brut,...

Este corect.