Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate legalitate ca muzicant la instrument
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

legalitate ca muzicant la instrument

Buna ziua am un baiat care sa nascut talentat adica canta la orga de foarte mic copil, si nu a facut nici o scoala de arta populara , acum are varsta de 20 ani si a inceput sa cante la evenimente , dar din pacate nu poate profesa din cauza. politiei romane, pentru ca venit si ia cerut un atesta . si mi-a spus ca nu poate canta fara acest documen. cum am spus mai sus el sa nascut cu acest talent . Va rog ca sa intru in legalitate ce documente trebuie sa pota profesa ?
Probabil ca politia se intereseaza daca are o firma inregistrata la Registrul comertului/ daca declara veniturile realizate la fisc (pentru impozite si taxe prevazute de Codul fiscal).
Pentru a obtine un atestat, copilul dvs. trebuie sa urmeze o scoala/ cursuri de profil/ scoala populara de arta.
mosorflorin a scris:

Buna ziua am un baiat care sa nascut talentat adica canta la orga de foarte mic copil, si nu a facut nici o scoala de arta populara , acum are varsta de 20 ani si a inceput sa cante la evenimente , dar din pacate nu poate profesa din cauza. politiei romane, pentru ca venit si ia cerut un atesta . si mi-a spus ca nu poate canta fara acest document. cum am spus mai sus el sa nascut cu acest talent . Va rog ca sa intru in legalitate ce documente trebuie sa poata profesa ?

Nu cred ca fiul dvs. care a depasit varsta liceenilor (nu mai poate capata specializare prin absolvirea unui liceu de muzica), sa poata depasi situatia altfel decat urmand un curs de calificare organizat de Fortele de munca/ curs organizat de Scoala populara de arta (daca veti gasi astfel de cursuri ca fiind organizate la nivelul celor doua potential organizatoare de cursuri). Cu documentul care atesta calificarea poate sa-si deschida o firma la Registrul comertului si sa se inregistreze ca platitor de taxe si impozite la fisc.