Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare prejudiciu de la ... angajatul decedat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare prejudiciu de la ... angajatul decedat

Va prezint urmatoarea situatie si va rog sa ma ajutati. Un angajat in stare de ebrietate, sofer pe o autospeciala la o societate, s-a rasturnat, fapt ce a dus la decesul sau si la avarierea autospecialei.
Se au in vedere urmatoarele: defunctul are la societate constituita o garantie, mai are de ridicat un rest de salar, iar sotia sa solicita ajutorul de deces. Daca ar ramane acesti bani toti la societate aproape ar fi acoperit prejudiciul.
Prin ce modalitate, societatea isi poate acoperi suma cheltuita cu repararea masinii? Multumesc
Msina nu are asigurare CASCO ?
nu, nu are
Dati-o in judecata pe sotie , in calitate de mostenitoare , pentru recuperarea prejudiciului!
B-)
parca, raspunderea patrimoniala a angajatului este una personala, deci de la angajatii morti nu prea mai poti recupera ceva
garantia, probabil ramane la societate, pt ca de asta a fost constituita? dar oprirea diferentei de salar si neacordarea ajutorului de deces, e posibila?