Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Buna ziua am si eu o nelamurire la un cupon de pensie
Pe decizia de pensionare scrie:
Baza de calcul utilizata la stabilirea pensiei de serviciu de 11451 lei
pensie de serviciu de 9161 lei
total drepturi de 9161 lei
Pe cuponu de pensie scrie
total drepturi de 8344 lei
pensie 9161 cass 456 impozit 1225
Si tot pe cupon scrie drepturi restante pentru perioada anterioare
pensie 1092 cass 60 impozit 168
Nu ar fi trbuit sa iau in mana cat scrie in decizia de pensionare adica 9161 si sa scada css si impozitutl din 11451 lei
Va multumesc anticipat
bobo263, utilizator
Calculele sun corecte:

Art. 82 Legea nr. 303/2004

„(1) Judecătorii, procurorii, magistrații-asistenți de la ÎCCJ și personalul de specialitate juridică asimilat judecătorilor și procurorilor, precum și foștii judecători și procurori financiari și consilierii de conturi de la secția jurisdicțională care au exercitat aceste funcții la Curtea de Conturi, cu o vechime de cel puțin 25 de ani în funcția de judecător ori procuror, magistrat-asistent sau personal de specialitate juridică asimilat judecătorilor și procurorilor, precum și în funcția de judecător ori procuror financiar sau consilier de conturi de la secția jurisdicțională a Curții de Conturi se pot pensiona la cerere și pot beneficia, la împlinirea vârstei de 60 de ani, de pensie de serviciu, în cuantum de 80% din baza de calcul reprezentată de indemnizația de încadrare brută lunară sau de salariul de bază brut lunar, după caz, și sporurile avute în ultima lună de activitate înainte de data pensionării.

11451 este baza de calcul
11451x80%=9161 lei pensie de serviciu
CASS si impozitul se retin din pensia stabilita prin calcul si nu din baza de calcul.
Deci pana la urma eu trb sa iau in mana 9161 lei?
Din 9161 lei se retin impozitul si contributia la sanatate, asa cum apare pe cuponul de pensie.
Calculele ar trebui sa fie:
9161-871,7x5,5%=456
9161-456-1050x16%=1225
9161-456-1225=7480 lei net luna
In cifrele postate intra si restante