avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calculare pensie in mod eronat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calculare pensie in mod eronat

Buna ziua,
Tatalui meu ia calculat procentul aplicat la pensie in mod gresit ( si nu stiu de ce ca doar il face programul)
Va rog sa ma indrumati ce pasi trbuie sa faca.
Multumesc!

Rectific!!!
Este vorba despre 4 la suta , la pensia actuala.
Mamei mele,spre exemplu, i-a aplicat acest porocent in mod corect.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Februarie 2013
pesticid, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:19, 16 Februarie 2013
Initial o contestatie la decizia de pensionare catre Comisia Centrala si apoi actiune in instanta, dar va tb sa precizati mai clar in ce sens i-a fost calculata incorect. Nu au fost avute in vedere anumite venituri, adeverinte, incadrari in grupe de munca etc
1. Inmultiti punctajul mediu anual al tatalui dvs. cu noua valoare a punctului de pensie (762,1 lei) si va da noua valoare a pensiei.

2. Punctajul mediu anual este inscris si in decizia de pensionare si in fiecare cupon de pensie.

3. Daca nu coincide calcul dvs. cu ce este scris pe cuponul de pensie mergetio mai inati la Casa de Pensii, paote se rezolva mai repede, fara a mai apela la instanta de judecata.
Interventie moderator:
:rtfm:
pesticid:

1. Daca vreti sa intelegem ceva, si dvs. si noi, nu mai deschideti un topic nou pentru a continua cu intrebariu pe aceeasi tema.

2. Intrati tot pe acest topic si folositi butonul "raspunde".

pesticid a scris:
Pai daca inmultesc pensia actuala cu 4% nu aflu cat trebui sa-i adauge la pensie?


Si asa e bine, dar este posibil ca pe cuponul de pensie sa apara si alte sume (cum este restituirea CASS) si alte retineri (daca noua pensie este mai mare de 1000 lei se retine si impozit).
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Februarie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensii florin sebastian florin sebastian se maresc toate pensiile? daca nu, de ce nu toate? (vezi toată discuția)
Ajutor lunar acordat sotului supravietuitor MIA_VL MIA_VL Buna ziua! Mama mea a lucrat in agricultura si a avut pensia minim garantata de 350 lei. Tata a murit acum un an si pensia lui era de 600 lei. Pensia de ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie 2012 Justitiarul711 Justitiarul711 Am inteles ca persoanelor care au iesit la pensie in 2012 beneficiaza de o recalculare a pensiei incepand cu 11 februarie 2013. Care este modul de calcul al ... (vezi toată discuția)