avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Am platit asigurarea multianuala, de ce nu este ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Am platit asigurarea multianuala, de ce nu este valabila ?

in anul 2012 am facut un contract cu o firma de asig pe 30 de ani pentru ca asa mi-a cerut banca avind o casa cu ipoteca.anul trecut am platit rata anuala,dar nu am stiut ca trebuie sa platesc si asigurarea obligatorie pad,anul acesta am avut un necaz si am contactat firma de asigurari si acestia ,mi-au transmis ca nu ma pot despagubii pentru ca nu am platit pad in aceeasi zi cu rata asigurari multianuale,acestia spunindu-mi ca m-au instiintat in prealabil desprea acest lucru,dar eu am aflat de la banca,si a m platit cu 15 zile mai tirziu pad ,daca banca mi-a acceptat ei de ce nu ?si eu am platit degeaba polita?ce pot face in acest caz.pot sa-i trag la raspundere?as dori un raspuns concret,va multumesc
Cel mai recent răspuns: anca-viorica , utilizator 23:25, 30 Iunie 2016
Buna ziua,

In ce consta necazul? Care este riscul care a produs pagubele?
buna ziua,in urma unei furtuni cu caderi de grindina mi=a fost avariat spatele casei.toata fatada din spate este ciuruita de la grindina,eu m-am mai confruntat cu un asemenea eveniment in urma cu 2 ani dar a fost ok,acum imi spun ca datorita noi legii,polita numai este valabila pt ca nu am facut dovada ca eu am achitat pad in ziua aniversarii anuale,conform legii 191din2015,,ok am platit mai tirziu,dar daca polita multianuala numai era valabila,ei nu erau indreptatiti sa ma instiinteze dupa aniversare ca acea polita numai este valabila si sa imi returneze banii? ca eu am platit,daca ajungea la mine acea instiintare eu in ziua de astazi numai eram in aceasta situatie ,eu sunt foarte revoltat pe ei pentru ca eu am platit un serviciu si ei imi spun dupa 8 luni ca nu imi pot presta serviciul ca nu este valabila polita ,am sa merg la asf dar cred ca si mai departe,in instanta
Ultima modificare: Joi, 30 Iunie 2016
anca-viorica, utilizator
Buna ziua,

Polita multianuala este o asigurare facultativa. Ulterior, intradevar s-a modificat legea asigurarilor obligatorii a locuintelor, in sensul ca nu ai voie sa inchei o asigurare facultativa daca nu ai o polita de asigurare obligatorie PAD incheiata.

Insa, apreciez ca aceasta gresala este a celui care a subscris polita de asigurare facultativa (multianuala), pentru ca la data modificarii legi obligatorii, ar fi trebuit: fie sa incheieie un act aditional prin care sa conditioneze valabilitatea politei facultative de cea obligatorie, fie sa anuleze polita multianuala si sa emita polita facultativa in tandem cu polita obligatorie.

In lipsa unui asfel de demers, polita de asigurare facultativa este valabila pentru riscul indicat de dumneavoastra, iar daca polita de asigurare a fost emisa de catre banca - acesta are calitatea de agent de asigurare subordonat - raspunderea profesionala fiind a asiguratorului.

Dosarul de dauna trebuie finalizat, inclusiv cu cerere de despagubire. Inaintati toate documentele asiguratoului (sper ca vi s-a alocat un numar de dosar de dauna) cu confirmare de primire.

Daca deja ati finalizat dosarul, faceti revenire (fiecare asigurator are pe site o adresa de reclamatii) la scrisoarea primita si solicitati sa va indice termenul legal de respindere a cererii de despagubire (Atr din conditiile de asigurare facultative).

In caz de raspuns negativ - se poate face la ASF o sesizare (dar ASF-ul nu il poate obliga la plata), sau actiune in instanta.
va multumesc din suflet ,pai tocmai aici este cauza ca mi-au deschis dosar de daune,dar apoi l-au respins pt ca nu era platit pad in aceeasi zi cu facultativa,asa i-am intrebat si eu,de ce mi-au mai deschis dosar daca polita numai era valabila?ok am sa fac o revenire sa reanalizeze dosarul si am sa va tin la curent,inca o data va multumesc
Ultima modificare: Joi, 30 Iunie 2016
anca-viorica, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurarea facultativa / asigurarea obligatorie (pad) a locuintei ipotecate, despagubire refuzata vim78 vim78 Buna ziua, In 2011 in urma contractarii unui credit garantat cu ipoteca a trebuit sa fac si o asigurare a locuintei pe o perioada de 25ani, suma asigurata ... (vezi toată discuția)
Lamurire asigurare obligatorie(pad) vs asigurare facultativa phoenix13 phoenix13 salut, am o asigurare facultativa (a trebuit sa o fac pt programul prima casa) in care printre riscurile asigurate se afla si in caz \\"inundatii, ... (vezi toată discuția)
Polita obligatorie locuinta  Asigurarea obligatorie pentru locuinte are un pret standard? Poate impune o banca unde sa o inchei? Se pot da deja amenzi pentru necontractarea unei asemenea ... (vezi toată discuția)