Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul la munca al unei persoane cu handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul la munca al unei persoane cu handicap

un cetatean cu gr de handicap 2 are dreptul la contract individual de munca?
Legea nr.448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap

art.77
(1) Persoanele cu handicap au dreptul de a munci şi de a realiza venituri în conformitate cu prevederile legislaţiei muncii, precum şi cu dispoziţiile speciale din prezenta lege.

art.78
(1) Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale şi capacităţii de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel judeţean sau al sectoarelor municipiului Bucureşti.
....