Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile concediu de odihna

Buna ziua,

As vrea sa stiu ce se intampla cu zilele de concediu de odihna dupa incetarea unui contract colectiv de munca, in care a fost prevazut un numar de zile de concediu de odihna mai mare decat cel prevazut de HG 250/1992. Mentionez ca zilele de concediu de odihna au fost mentionate in contractele individuale de munca incheiate in perioada valabilitatii CCM, iar pentru personalul deja existent au fost intocmite acte aditionale privind majorarea numarului de zile de concediu de odihna.
Va multumesc.
In baza acelui CCM, s-au intocmit si acte aditionale la c.i.m. ?
Da. Tuturor salariatilor care aveau contract individual de munca in perioada de valabilitate a CCM-ului, deoarece prin acel CCM numarul zilelor de concediu de odihna s-a majorat pentru toti.
In acest caz, numarul de zile de CO sunt cele mentionate in c.i.m. modificat prin actul aditional in cauza.
Multumesc. M-ar fi ajutat foarte mult motivarea dpv juridic cu specificarea actelor normative.
Art. 145 C.mun.
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective de munca aplicabile.

art.41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
....
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.