Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil,obligarea intoarcerii la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil,obligarea intoarcerii la munca???

buna seara,am rugamintea sa ma lamuriti cu urmatoarea situatia:
o persoana care a intrat in concediu crestere copil fara plata,din cauza lipsei vechimei de 1 an...in situatia in care a fost aprobata pe o perioada de 2 ani,din punct de vedere legal institutia poate obliga persoana sa vina la servici innainte de implinirea celor doi ani?
motivul institutiei fiind deficit de personal...
multumesc.
Este problema companiei cu deficitul de personal. Nu va poate obliga nimeni sa reveniti mai devreme din ccc decat daca doriti dvs.
@ monalisaalina

Nu exista text de lege pentru o astfel de situatie.

CFP nu poate fi intrerupt unilateral de catre angajator si nici nu se poate obliga un salariat sa revina din acesta.