avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil,obligarea intoarcerii la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil,obligarea intoarcerii la munca???

buna seara,am rugamintea sa ma lamuriti cu urmatoarea situatia:
o persoana care a intrat in concediu crestere copil fara plata,din cauza lipsei vechimei de 1 an...in situatia in care a fost aprobata pe o perioada de 2 ani,din punct de vedere legal institutia poate obliga persoana sa vina la servici innainte de implinirea celor doi ani?
motivul institutiei fiind deficit de personal...
multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:10, 29 Iunie 2016
Este problema companiei cu deficitul de personal. Nu va poate obliga nimeni sa reveniti mai devreme din ccc decat daca doriti dvs.
@ monalisaalina

Nu exista text de lege pentru o astfel de situatie.

CFP nu poate fi intrerupt unilateral de catre angajator si nici nu se poate obliga un salariat sa revina din acesta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent de insertie ioana2308 ioana2308 Bună seară!! Mă puteți lămuri puțin cu stimulentul de insertie? Firma la care ai lucrat este obligata sa te primeasca inapoi pe perioada stimulentului ... (vezi toată discuția)
Concediu de crestere copil (ccc) ionpopescu4321 ionpopescu4321 Buna ziua, Ma aflu in concediu de crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani. As dori sa aflu cu exactitate care este data la care trebuie sa revin ... (vezi toată discuția)
Incetare cim in timpul concediului medical si gravida in acelasi timp iacob.andra20 iacob.andra20 Buna ziua, Ma aflu in urmatoarea situatie: sunt gravida in saptamana 17 si ma aflu in concediu medical deoarece conditiile de munca nu imi permit sa merg la ... (vezi toată discuția)