Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident si dauna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident si dauna

Buna!!!!!!! de vreo 2 saptamani ma confrunt cu o problema si nu stiu cum sa o rezolv.... In decembrie sotul meu venind spre casa, a derapat si pierdut controlul volanului, a intrat in bordura si a lovit 2 oameni care circulau regulamentar pe trotuar. Procuratura a decis atunci neurmarirea penala dat fiind faptul ca nu a fost baut, nu avea viteza ci pur si simplu din cauza mazgai de pe sosea a derapat. La vremea respectiva victimele au fost duse la spital unde nu au avut nevoie de internare sau spitalizare. In urma cu 2 saptamani , avocata acestor 2 soti, l-a sunat pe sotul meu si i-a spus ca domnul accidentat a fost operat pe creier diagnosticul fiind hematom pe partea stanga, iar ei si-ar dori sa ii despagubim cumva pt asta cu suma de 5000de euro,sau ei vor solicita procuraturii redeschiderea dosarului, ca oricum acum va fi vorba de peste 90 de zile de spitalizare si daca noi le dam aceasta suma ei renunta la plangerea facuta. Intrebarea mea este cam care ar fi cel mai sumbru scenariu? Eu una m-am gandit ca oricum nu poti veni dupa 5 luni sa spui ca te-ai operat in condtiile in care nu ai avut nimic la accident si poate nu stiu a cazut omul in baie de aia a facut hematom. Noi oricum am refuzat sa facem vreo plata pt ca suma este exorbitanta si eu nu inteleg de ce nu au mers pe parte civila in instanta si au inceput cu amenintari ca va face puscarie, ca doamne fereste daca omul moare,.... intimidare ce mai. Sotul meu isi revine fff greu emotional dupa cele intamplate, nu reuseste sa inteleaga cum s-a intamplat totul si ii este foarte greu iar acum dupa 6 luni de la accident ...o alta problema. Procuratura deja a inregistrat plangerea lor si a dispus o expertiza medicala la Iasi pt acest domn.
Ce putem noi face in acest caz?
Intrebarea mea este cam care ar fi cel mai sumbru scenariu?

Daune morale, cheltuieli de judecata, despagubiri...etc.

Eu una m-am gandit ca oricum nu poti veni dupa 5 luni sa spui ca te-ai operat in condtiile in care nu ai avut nimic la accident si poate nu stiu a cazut omul in baie de aia a facut hematom.

Hematomul poate aparea si dupa 2-3 ani de la accident.
O “banala” lovitura la cap se poate manifesta ca un simplu ‘’cucui’’(colectie de sange sub pielea paroasa a capului), dar poate sa ascunda si o fisura sau fractura a calotei craniene, uneori cu patrunderea fragmentelor de os in masa cerebrala (creier).

In situatia unei lovituri la cap (traumatism cranian sau cranio-cerebral) este deosebit de importanta necesitatea unei examinari precoce de catre medicul neurolog sau/si neurochirurg, si de asemenea, urmarirea bolnavului contuzionat (lovit), la interval variate, in functie de severitatea simptomelor acuzate de pacient si a leziunilor identificate.

Sotul meu isi revine fff greu emotional dupa cele intamplate, nu reuseste sa inteleaga cum s-a intamplat totul si ii este foarte greu iar acum dupa 6 luni de la accident ...o alta problema.

Stiinduse nevinovat, sotul dvs. poate ramane cu sechele si constinta incarcata, recomand consultare unui psiholog deoarece exista riscul ca in viitor cand urca la volan, sa aiba spasme sau chiar sa ii afecteze sistemul nervos - epilepsie.

Procuratura deja a inregistrat plangerea lor si a dispus o expertiza medicala la Iasi pt acest domn.

Este obligat procurorul sa ia la cunostiinta plagerea victimei, pe baza documentelor medicale si a procesului verbal ( de la accident)

Ce putem noi face in acest caz?

Asteptati expertiza medicala a procurorului, dar daca aveti dubii asupra acestei expertize, puteti cere o contra-expertiza la un spital privat din Romania sau UE ( suntem membri). Aceasta contra expertiza, daca nu ma insel, va fi platita de catre sotul dvs. (costa destul de mult).

Acum doresc, sa adresez si eu cateva intrebari, pe care sa vi le adresati singura.
Avocatul reclamatului ( adica sotilor accidentati), daca isi doreste aceasta despagubire de 5000 E, pe cale amiabila, dispar toate problemele de sanatate a victimelor?
De ce au mai facut plangere la procuror?
De ce nu vor sa astepte expertiza?
La spital cand au fost adusi, ce sa constatat in fisa medicala ce a rezultat in urma accidentului ?
Si mai ales, de ce afectiuni/accidente a mai suferit/avut reclamantul ( hematomul se produce si din cauza unui atac cerebral, preinfarct, infarct, contuzii la nivelul capului prin cazaturi) - aici tine de fisa pacientului care este in evidenta medicului de familie.