Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturi prin casatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturi prin casatorie

buna ziua...sunt intro relatie de 4 ani...locuim in casa lui...este vaduv,nu are copii,are doar o sora...daca continuam relatia de consensualitate si el pateste ceva,eu ce drepturi am legate de casa?....prin casatorie,am drepturi la casa care este doar a lui sau este necesara intocmirea unui act in acest sens?...multumesc
daca continuam relatia de consensualitate si el pateste ceva,eu ce drepturi am legate de casa?

niciunul

prin casatorie,am drepturi la casa care este doar a lui

daca decedeaza, veti imparti pe jumatate cu sora lui sau mostenitorii acesteia. Asta daca decedati dupa el.

sau este necesara intocmirea unui act in acest sens?

daca adoptati regimul comunitatii conventionale si prin conventie, bunul intra in comunitatea de bunuri, doar in acest caz veti avea jumatate din casa la divort, daca veti divorta si inca jumatate din jumatatea lui in caz ca decedeaza inaintea dvs.