Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat strain pe teritoriul Romaniei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat strain pe teritoriul Romaniei

Buna,

Va rog sa-mi spune-ti care sunt conditiile pt. a putea angaja cu CIM, un cetatean olandez in Romania (la o firma de IT)? Care e pprocedura mai exact?
Cetateanul olandez se angajeaza in aceleasi conditii ca si un cetatean roman.
Angajatorul trebuie sa faca inregistrarea rezidentei cetateanului expat la fomatiunile teritoriale ale Inspectoratului General pentru Imigrari?
După semnarea contractului individual de muncă , cetăţeanul UE trebuie să se înregistreze şi să obţină certificatul de înregistrare de la Oficiul Român pentru Imigrări. Odată cu emiterea acestui certificat, cetăţeanului UE i se va aloca un CNP/NIF, absolut necesar pentru declararea salariatului în declaraţia unică 112.
Multumesc!