Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere succesiune

salut.

exista urm situatie.
mostenitorului succesiunii paterne i-au decedat bunicul, tatal si apoi bunica.
mai exista 2 urmasi ai bunicilor (unchii din partea tatalui ai mostenitorului aflat in cauza).
au trecut 5 ani de la moartea bunicii, si dezbaterea succesiunii inca nu s-a efectuat.
legal, acest mostenitor poate initia dezbaterea succesorala si, daca da, ce acte imi sunt necesare?

ms anticipat.

Da, poate. Aveti nevoie de: Certificate de deces bunic, tata si bunica. Acte de proprietate bunuri care se afla in succesiune.
Veti fi intrebat de ceilalti mostenitori.
a fost respectat termenul de optiune succesorala?