avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere succesiune

salut.

exista urm situatie.
mostenitorului succesiunii paterne i-au decedat bunicul, tatal si apoi bunica.
mai exista 2 urmasi ai bunicilor (unchii din partea tatalui ai mostenitorului aflat in cauza).
au trecut 5 ani de la moartea bunicii, si dezbaterea succesiunii inca nu s-a efectuat.
legal, acest mostenitor poate initia dezbaterea succesorala si, daca da, ce acte imi sunt necesare?


ms anticipat.


Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 13:57, 4 Iulie 2016
Da, poate. Aveti nevoie de: Certificate de deces bunic, tata si bunica. Acte de proprietate bunuri care se afla in succesiune.
Veti fi intrebat de ceilalti mostenitori.
a fost respectat termenul de optiune succesorala?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La 20 de ani de la deces; acum la succesiune vine si alt mostenitor? Balaurul Balaurul Apoi as avea nevoie de o consultatie (daca credeti ca exista o solutie in urmatoarea problema succesorala ...poate dupa noul Cod Civil....); pe scurt: ... (vezi toată discuția)
Taxa succesiune RodicaVranciuc RodicaVranciuc Buna ziua! In urma decesului bunicului, trebuie deschisa succesiunea. Dansul a avut trei copii, printre care si tatal meu, care insa este mort de aproape 20 ... (vezi toată discuția)
Renuntare la mostenire dupa obtinerea certificatului de calitate ... R.A.V.E.N R.A.V.E.N renuntare la mostenire dupa obtinerea certificatului de calitate de mostenitor. Buna ziua, am si eu urmatoarea intrebare: Suntem 4 rude (2 frati,2 veri) care ... (vezi toată discuția)