Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie pv
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie pv

Buna dimineata, doresc sa ajut pe cineva cu o informatie si apelez la ajutorul celor de aici.
Persoana respectiva a fost oprita in trafic pe motiv ar fi depasit tramvaiul in statie fara refugiu.
Tramvaiul era la capat de traseu ,unde acesta imediat intoarce spre stanga pentru a relua traseul, toata lumea coborase, automat ca il depasesti el facand curba la stanga tu deplasandu-te pe strada inainte, dupa ce s-au inchis usile tramvaiului.
Permisul i-a fost retinut 30 zile, s-a intocmit proces verbal, a refuzat semnarea acestuia vrand sa conteste situatia respectiva.
Tanarul are pacemaker, si centura si-a scos-o cand l-au oprit pentru ca nu prea o suporta, acestia l-au atentionat ca de ce nu o poarta.
Acum pentru ca nu are procesul verbal care sunt etapele care trebuie urmate in contestarea acestei decizii,cum poate anula pv, eventual amenda fiind prima abatere.
Toti spun ca te adresezi judecatoriei, asta insemnand la parchet sau la tribunal , sunt doua locatii diferite.
Astept o informatie ajutatoare , multumesc anticipat.
Conform dispozitii in vigoare,contravenientul are dreptul sa conteste PV in termen de 15 zile de la comunicare ,la judecatoria teritorial responsabila
Persoana sa astepte sa i se comunice la domiciliu PV,dupa care daca apreciaza util si necesar poate promova plangere in instanta
Plangerea contraventionala impotriva PV se adreseaza direct instantei de judecata respectiv la judecatorie
Nu se formuleaza plangere contraventionala impotriva PV la parchet
Daca persoana nu stapaneste procedura si dispozitiile in vigoare ,este de preferat sa contacteze persoana specializata ,care analizand succesiunea de evenimente se poate pronunta asupra eventualelor sanse de anulare PV,poate redacta plangerea contraventionala,eventual poate hotari strategia de reprezentare si de aparare a intereselor in instanta
Dar ,dv precizati aspecte distincte
ar fi depasit tramvaiul in statie fara refugiuTanarul are pacemaker, si centura si-a scos-o cand l-au oprit pentru ca nu prea o suporta, acestia l-au atentionat ca de ce nu o poarta..

Concret pentru ce a fost sanctionat ,pentru depasire tramvai sau pentru lipsa centura ?
Referitor la centura,exista exceptii legal prevazute pentru care este admisa nepurtarea centurii de siguranta -dar numai cu documente justificative
Acum nici nu stie exact ce contine PV, nu are copia, daca i-a fost retinut permisul cred ca pentru depasire' ce au mai scris ei ....nu se stie momentan
Multumesc pentru raspuns

Oare chestia cu plata amenzii in 48 de ore se aplica de la primirea pe loc a pv de la agent sau si in cazul primirii prin posta?

[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Facilitatea achitarii minimului din cuantumul amenzii aplicate opereaza in intervalul de 48 ore de la comunicarea PV
Comunicarea se considera ,fie momentul preluarii PV direct de la agentul constatator,fie de la comunicarea la domiciliul contravenientului
In cazul dv,opereaza data comunicarii PV la domiciliul contravenientului
Da, asa ma gandeam , multumesc, o zi buna!
Buna ziua, a aparut si PV.
Daca puteti ajuta cu o idee cum se poate formula o contestatie impotriva pv , agentul a scris ca soferul a depasit tramvaiul in statie fara refugiu, in timp ce erau deschise usile tramvaiului, si nu purta centura.Fals.
Tramvaiul era in miscare cu usile inchise, centura o purta cand a fost oprit, si-a scos-o dupa oprire in dreptul agentului, apoi acesta i-a spus sa mute masina mai in fata sa poata cobori de pe trotuar o masina scoala de soferi, si atunci nu si-a mai pus-o...
Soferul a refuzat semnarea pv, nu i s-a adus la cunostinta ce contine pentru a face obiectiuni, a fost intocmit pv in masina politiei, a trecut un anume martor nume prenume cnp,
La mentiuni scrie :" am avut viteza prea mare si nu am putut sa opresc, recunosc abaterea dar vreau sa contest" daca avea viteza prea mare era sanctionat de acesta dar nu a facut decat pentru depasire si centura conform faptelor 100-3_e , 108-1-a-3 OUG 195/02r nu prea inteleg, sanctionate de 100-3 , 99 al 2 oug 195
6 puncte amenda, suma 500+250=750, 2 puncte penalizare, minim plata 250+125=375
Va rog un sfat de formulare a contestatiei, ceva articole ajutatoare.
Astept, multumesc mult, mult.
Andy2001, utilizator