avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 476 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie pv
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie pv

Buna dimineata, doresc sa ajut pe cineva cu o informatie si apelez la ajutorul celor de aici.
Persoana respectiva a fost oprita in trafic pe motiv ar fi depasit tramvaiul in statie fara refugiu.
Tramvaiul era la capat de traseu ,unde acesta imediat intoarce spre stanga pentru a relua traseul, toata lumea coborase, automat ca il depasesti el facand curba la stanga tu deplasandu-te pe strada inainte, dupa ce s-au inchis usile tramvaiului.
Permisul i-a fost retinut 30 zile, s-a intocmit proces verbal, a refuzat semnarea acestuia vrand sa conteste situatia respectiva.
Tanarul are pacemaker, si centura si-a scos-o cand l-au oprit pentru ca nu prea o suporta, acestia l-au atentionat ca de ce nu o poarta.
Acum pentru ca nu are procesul verbal care sunt etapele care trebuie urmate in contestarea acestei decizii,cum poate anula pv, eventual amenda fiind prima abatere.
Toti spun ca te adresezi judecatoriei, asta insemnand la parchet sau la tribunal , sunt doua locatii diferite.
Astept o informatie ajutatoare , multumesc anticipat.
Cererea trebuie formulata destul de convingator, astfel incat sa ajutati instanta sa inteleaga ce s-a intamplat in fapt.
De asemenea, pentru contestatie trebuie sa depuneti si probe. Fara probe nu prea aveti sanse de castig.
Aici nu puteti primi un raspuns concret, avand in vedere ca nimeni nu poate sti ce s-a intamplat concret.

Cel mai bine este sa apelati la o persoana cu experienta in domeniu sa va ajute.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident neacordare prioritate palcuo palcuo Buna ziua, prietenul meu a avut aseara un accident. Prietenul meu mergea in acelasi sens cu tramvaiul, tramvaiul a oprit in statie fara refugiu pentru pietoni, ... (vezi toată discuția)
Sarcina probei cos_ionel cos_ionel salut la toata lumea incep prin a-mi exprima o nedumerire. Eram absolut convins ca in intentia legiuitorului roman, era de a exclude posibilitatea savarsiri ... (vezi toată discuția)
Proces verbal ContSters114196 ContSters114196 Cum poate fi atacat un proces verbal legal dar neadevarat? cu ce probe si in ce temei legal? (vezi toată discuția)