Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu paternal intrerupt de concediu medical?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu paternal intrerupt de concediu medical?

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: un salariat are CIM suspendat din initiativa salariatului - se afla in concediu paternal de 15 zile in perioada 06.06 - 24.06.2016 (are curs de puericultura). Aduce un certificat medical pentru 3 zile in perioada 13-15.06.2016. Acest certificat medical prelungeste concediul paternal? Va rog daca puteti sa imi indicati si cadrul legal. Multumesc!
Intrucat ambele situatii constituie cauze de suspendare a contractului individual de muncă, prevalează cauza de suspendare de drept.

Aceast se aplica cu prioritate, întrucât efectele acesteia operează ope legis, adica independent de manifestarea de voinţă a uneia din părţile contractante.
Buna ziua.
Asta inseamna ca angajatorul e obligat sa acorde salariatului inca 3 zile de concediu paternal dupa 24.06.2016, sau concediu paternal inceteaza la 25.06.2016?
Multumesc frumos.
Concediul paternal se va prelungi cu durata concediului medical, in aceasta situatie.