Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil, pentru al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil, pentru al doilea copil

Buna ziua! Am fost in CCC pana pe data de 16.06.2016 - data la care primul copil a implinit 1 an si 11 luni (tatal copilului nu a optat pentru a intra si el in conediu 1 luna) si am beneficiat de indemnizatie 1200 lei - suma maxima care se acorda conform legii vechi. Acum sunt in concediu prenatal si urmeaza sa nasc al doilea copil pana la sfarsitul lunii iulie 2016. Am doua intrebari:
1. Concediul prenatal si postnatal (cele 126 zile) se platesc luand in considerare cei 1200 lei adica indemnizatia sau salariul pe care il aveam inainte de a intra in primul CCC?
2. Cum se va calcula CCC pentru al doilea copil? In functie de indemnizatia primita in ultimii 2 ani sau in functie de salariul pe care il aveam inainte de a intra in CCC1?
Multumesc anticipat
1. - Indemnizatia pentru concediu de maternitate (prenatal si postnatal) se calculeaza avand in vedere veniturile din cele 6 luni anterioare adica veniturile din indemnizatia pentru CCC1.
- Pentru aceasta trebuie sa aduceti de la AJPIS adeverinta cu veniturile din cele 6 luni.

2. - Indemnizatia pentru CCC2 se calculeaza avand in vedere veniturile din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- Aici intra veniturile din indemnziatia pentru CCC1 si din indemnizatia pentru concediul de maternitate.