Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amanare apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amanare apel

Buna ziua
Intr-un proces apel (litigii de munca) apelantul, la primul termen (in luna a 6-a) a solicitat ''lipsa aparare''... si implicit un nou termen.
... i-a fost acordat un nou termen (in luna a 7-a)
In prezent apelantul se afla internat in spital, nu se poate prezenta la temenul de apel fixat. INTREBARE: Se poate solicita (si obtine) un nou termen de judecata, datorita acestei situatii ?! Mentionez ca nu are nici aparator angajat.
RG33, utilizator
In principiu, ar putea fi din nou amanat procesul, mai ales daca apelantul ar trimite prin posta/depune in orice mod documente care sa dovedeasca internarea sa in spital.
Cu toate acestea, in final, este la latitudinea instantei sa decida daca acorda un nou termen de amanare sau nu.
Amanarea ptr.lipsa de aparare poate fi dispusa la cererea partii interesate,numai in mod exceptional,pentru motive temeinice si care nu sunt imputabile partii sau reprezentantului ei.[Art.222(1)NCPC].Dar,in cele din urma, ramane la aprecierea instantei.
Apelantul, la primul termen (in luna a 6-a) a solicitat ''lipsa aparare''
Instanta i-a acordat un nou termen (in luna a 7-a)

In prezent apelantul se afla internat in spital, nu se poate prezenta la temenul de apel fixat. INTREBARE: Se poate solicita (si obtine) un nou termen de judecata, datorita acestei situatii ?! Mentionez ca nu are nici aparator angajat.
RG33, utilizator
V-am raspuns deja, ramane la aprecierea instantei.