Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Vanzarea animalelor [VACI} din gospodarie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Vanzarea animalelor [VACI} din gospodarie

Bunica mea a vandut 2 vitei cu toate actele necesare,formular de miscare,carnet si atestat de producator! Va platii impozit pt suma incasata,intrucat cumparatorul a completat in carnet suma obtinuta?Astept raspuns. Multumesc.
george-neagu, moderator
Nu are legatura completarea si folosirea acelor file (atunci cand se vinde ceva) din carnetul de comercializare care insoteste atestatul de producator cu faptul ca veti plati sau nu impozit pe venitul din activitati agricole si contributia la sanatate.
Impozitul rezulta doar din completarea anuala a declaratiei 221. Este vorba de impozitarea pe norma de venit si in cazul vacilor totale detinute in gospodarie, pentru sub 2 capete detinute, nu se plateste nimic, iar pentru tot ce depaseste, se calculeaza impozitul si contributia aplicate la o valoare stabilita la nivelul judetului dumneavostra anual de catre cei de la finante.
Va redau si din normele de aplicare ale art. 106 din codul fiscal:
Norma de venit corespunzătoare veniturilor realizate din creșterea și exploatarea animalelor, precum și din valorificarea produselor de origine animală în stare naturală, în conformitate cu prevederile art. 106 din Codul fiscal, include și venitul realizat din:

a) exemplarele feminine din speciile respective care nu îndeplinesc condițiile prevăzute la alin. (3) lit. b);

b) exemplarele masculine din speciile respective reprezentând animale provenite din propriile fătări și cele achiziționate numai în scop de reproducție pentru animalele deținute de contribuabili și supuse impunerii potrivit prevederilor art. 106 din Codul fiscal (de exemplu: viței, tauri, bivoli, miei, berbeci, purcei).

Veniturile din activități agricole generate de exemplarele prevăzute la lit. a) și b) incluse în norma de venit nu se impozitează distinct față de veniturile realizate din creșterea și exploatarea animalelor din grupele prevăzute la alin. (3) lit. b). Contribuabilii au obligații declarative numai pentru animalele cuprinse în grupele care îndeplinesc condițiile prevăzute la alin. (3) lit. b).