Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE INTERNATIONALA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE INTERNATIONALA

In prezent sunt pensionata anticipat in Romania. Dupa pensionare, am mai lucrat inca 4 ani in Slovacia si as dori sa obtin pensie si din Slovacia la implinirea varstei standard de 62 de ani din Slovacia. Precizez ca nu am implinit inca aceasta varsta.
In clipa de fata am incetat contractul de munca, urmand sa ma intorc in Romania.
As dori sa stiu ce acte trebuie sa obtin de la angajator sau de la Casa de Pensii din Slovacia.
De asemenea, va rog sa-mi spuneti daca aceste acte le depun la Casa de Pensii din Romania (acum la intoarcerea in tara sau la implinirea varstei standard din Slovacia) sau le voi depune in Slovacia, la implirea varstei de 62 de ani?
Multumesc anticipat,
Cu stima,
Socol
Cititi aici incepand cu intrebarea 76:

[ link extern ]