Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata onorarii in caz de forta majora
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata onorarii in caz de forta majora

Am incheiat un contract de prestari servicii, care stipula ca eu sa particip la un eveniment in data de X, impreuna cu participarea mea si la necesarele sesiuni de pregatire a acelui eveniment. S-au stabilit 3 sesiuni de pregatire + evenimentul principal desfasurat in aer liber, pt. un onorariu de X ron.
Am participat la sesiunile de pregatire + prezenta mea la evenimentul principal, care nu s-a putut tine din cauze meteorologice.
Este acesta un caz de forta majora??
E justificat organizatorul sa nu ma plateasca, daca evenimentul nu a avut loc din cauze neimputabile mie??

Multumesc
Forta majora inseamna razboi, nu ploaie. Depinde ce alte clauze mai aveti prin contract, dar i n principiu trebuie sa va plateasca.
pai forta majora nu inseamna: o imprejurare de fapt,imprevizibila si de neinlaturat,care impiedica in mod obiectiv si fara nici o culpa din partea debitorului?
Sau se specifica undeva ca este doar in cazul razboiului?

Alte clauze nu am decat: Forta majora exonereaza de raspundere partea care o invoca, in conditiile legii, cu cerinta notificarii scrise prealabile in termen de 5 zile de la aparitia cazului de forta majora. Prin forta majora se intelege un eveniment independent de voita partilor, imprevizibil si insurmontabil, aparut dupa incheierea contractului si care impiedica partile sa-si execute obligatiile asumate.