Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de proprietari - cheltuieli ale asociatiei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de proprietari - cheltuieli ale asociatiei

Buna ziua,
la asociatia noastra de proprietari, s-a infundat o teava de scurgere care a produs inundarea unui apartament! Proprietarul apartamentului solicita despagubiri pentru daunele suferite! Asociatia de proprietari are posibilitatea legala de despagubire a locatarului sau este treaba exclusiva a "firmelor de asigurare"a locuintelor? Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Eugen-Sterian Bercea, Consilier juridic
berceaeugen@yahoo.com a scris:

Proprietarul nu are niciun fel de asigurare (facultativa sau ....obligatorie).

Daca proprietarul nu detine incheiata polita de asigurare facultativa,acesta legal nu poate solicita daune,decat eventual in instanta
Proprietarul ,este in culpa deoarece nu detine incheiata nici macar polita obligatorie dar care oricum nu acopera astfel de riscuri
Numai o asigurare facultativa a locuintei poate asigura recuperarea prejudiciilor cauzate de eventuale inundatii