Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua!
Sotul meu a facut un credit la o banca acum 8 ani in urma pe numele lui pentru ca era angajat la stat ca sa o ajute pe sora lui care nu putea face credit deoarece nu indeplinea conditiile cerute de banca.S-a angajat sa plateasca ea suma datorata dar fara nici un act la mana.A platit cateva luni si s-a oprit din plati.Intre timp respectiva banca a dat faliment,iar cei care au preluat-o au dat datornicii catre recuperatori,iar recuperatorii au achitat datoria catre banca respectiva dar au inceput sa ii trimita somatii de a rezolva pe cale amiabila returnarea datoriilor.Sotul meu a somat-o pe sora lui sa plateasca iar ea nu a platit.Acum a venit hartie de executare silita la firma unde lucreaza sotul meu si i s-a pus propire 1/3 din salar.A vorbit din nou cu sora lui si a zis ca ii va plati ea lunar propirea dar problema este ca ea nu e deloc serioasa in achitarea datoriilor.Exista posibilitatea sa faca o intelegere cu firma de recuperare respectiva ca sa poata transfera creditul pe numele surorii lui prin notariat?Sau ce alta solutie exista?
vVa multumesc anticipat!
Cu respect
Trebuie sa faceti o intelegere cu creditorul(firma recuperari creante) si pe care s-o comunicati executorului judecatoresc.In principiu se poate incheia o conventie de novatie conf.art.1.609(2) NCC dar, cu acordul creditorului.