Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua,

in cazul in care exista o persoana care este propietar (73 ani) cum poate transmite unui singur copil din 3 casa si terenul in care traieste, fara ca ceilalti 2 sa accepte asta?
Din câte cunosc eu legea, nu poate. Ceilalţi copii trebuie să semneze că renunţă la partea lor de moştenire.
Daca copilul plateste, puteti vinde fara vreo problema. Daca vreti sa donati, nu puteti incalca rezerva succesorala a celorlalti copii.
Poate si ceilalti au primit cate ceva..