Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie copil

as dori sa cer custodia exclusiva a copilului..in prezent am custodie comuna cu tatal copilului (nu suntem casatoriti;copilul are 6 ani) si asta pt ca desi am incercat sa fim o familie, facea scandaluri, imi teroriza psihic copilul cu tipete si certuri, ba mai mult am si plangere la politie, am si certificat de la IML cum ca m a agresat fizic.
intrebarea mea este, ce sanse am sa obtin custodia exclusiva a copilului? pot scoate copilul din oras sau din tara fara aprobarea lui daca voi avea eu custodia exclusiva a copilului?
Trebuie sa dovediti ca nu viziteaza copilul sau ca il supune stresului psihic, fizic.
Daca obtineti custodia exclusiva, puteti sa iesiti din tara, fara a-i mai cere acordul.
Pana atunci, daca doriti sa iesiti si sotul nu va da acordul, se poate cere acest acord instantei intro procedura urgenta (ordonanta presedintiala).
La o analiza sumara nu aveți șanse.
Trebuie analizat cazul în toate detaliile sale pentru a se putea trage o concluzie.

Trebuie sa existe elemente care sa încurce copilul și nu faptul ca o supara pe mama.