Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna seara am o problema ași vrea sa divorțat de soțul meu avem o fetita de 2 ani impreuna el are foarte mari probleme cu alcoolul e violent verbal si fizic stam in aceeasi casa eu as vrea sa plec pe perioada divorțul in strainatate la părinți aici in romania nu am unde sa stau procura nu vrea sa imi dea.ce ar trebui sa fac mentionez am poze cum ma invinetit si înregistrare cu el .multumesc mult astept raspuns
Alexandra Panta, utilizator
Custodie Exclusiva temporar pe perioada procesului, se face pe cale de ordonanță presedintiala. Însă... Se acorda numai pentru motive temeinice, din care sa rezulte că participarea tatălui dăunează la buna dezvoltarea a copilului... Greu, nu prea va dau șanse dacă nu va încadrați....

2. Acțiune la instanta prin care solicitați suplinire consimtamantului tatălui pentru iesirea din tara a copilului pe perioada judecății...

3. Puteți cere și ordin de protecție ls instanță civilă. De asemenea Puteți să faceți plângere penală pentru lovire și alte violențe.
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
Custodie Exclusiva temporar pe perioada procesului, se face pe cale de ordonanță presedintiala. Însă... Se acorda numai pentru motive temeinice, din care sa rezulte că participarea tatălui dăunează la buna dezvoltarea a copilului... Greu, nu prea va dau șanse dacă nu va încadrați....

2. Acțiune la instanta prin care solicitați suplinire consimtamantului tatălui penteu plecarea din tara a copilului pe perioada judecății...
Sunt pertinente sfatele distinsei colege insă eu aș merge direct pe suplinire consimțământ, eventual obținere ordin protecție în virturea art 23 din legea 217/2003, exercitarea autorității părintești în exclusivitate apreciez că nu aveți șanse s-o obțineți în contextul învederat.
Luați legătura cu un avocat pentru alegerea variantelor optime.
Situatia este foarte dificila deoarece pentru a iesi cu copilul din tara trebuie sa dovediti exact unde veti locui si scoala unde va invata minorul.
Sunt foarte multe lucruri de pus la punct.
Sanse ati avea dar este foarte mult.de lucru.
Fara avocat nu cred ca va veti descurca.

Cu divortul insa se poate rezolva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat