Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Angajarea personalului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Angajarea personalului

Care sunt modalitatile de angajare administrator, casier, femeie de serviciu?
Adriantot, moderator
Numai cu contract individual de munca.
ei, mai exista si varianta in care se face contract cu firme specializate: o firma de administrare si o firma de curatenie.
cyan a scris:

Numai cu contract individual de munca.
Iata ce prevede disp L nr 230/2007
Art. 35
(1) Pentru activitatea de administrare care include activitati de administrare tehnica, de contabilitate si casierie, asociatia de proprietari poate angaja fie persoane fizice atestate pentru functia de administrator de imobile, fie poate incheia contract de administrare cu persoane juridice specializate si autorizate, care au ca obiect de activitate numai domeniul asociatiilor de proprietari sau care au ca activitate principala administrarea imobilelor pe baza de tarife sau contract. Administratorilor de imobile li se aplica in mod corespunzator prevederile art.21 alin.(2) si art.22 din prezenta lege.
(2) Persoanele fizice pot fi angajate prin incheierea unui contract individual de munca, conform celor stabilite prin negociere directa.

Textul de lege se refera numai la persoane juridice specializate si autorizate, care au ca obiect de activitate numai domeniul asociatiilor de proprietari sau care au ca activitate principala administrarea imobilelor pe baza de tarife sau contract.

@ cyan s-a referit, probabil, la persoane fizice.
Intrebarea nu a fost despre servicii de administrare sau curatenie ci despre angajarea administratorului si a femeii de serviciu!

Bineinteles ca se pot contracta si astfel de servicii eliminandu-se sau micsorandu-se astfel unele responsabilitati si contributii.