Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare dupa schimbare act identitate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare dupa schimbare act identitate

Buna ziua! In perioada imediat urmatoare o sa achizitionez un autoturism second hand. Problema pe care o am e ca imediat dupa aceea o sa imi schimb domiciliul in Bucuresti si aici as vrea sa inmatriculez masina, dar asta inseamna schimbarea actului de identitate folosit in contractul de vanzare-cumparare.
Voi mai putea sa inmatriculez masina daca cartea de identitate din contractul de vanzare cumparare e diferita de cea folosita la dosarul de inmatriculare? Ar trebui sa aman achizitia pana la eliberarea noii carti de identitate?

Multumesc mult pentru ajutor!
Termenul de finalizat procedura de inmatriculare este de 30 de zile de la data achizitiei
Avand in vedere si obligatia trecerii bunului mobil pe rol fiscal,este de preferat sa realizati inregistrarea pe rol fiscal concomitent si a bunului imobil si a vehiculului
Daca perioada de la eventuala achizitie vehicul,fata de schimbarea domiciliului este mai mare de 30 de zile ,este de preferat sa achizitionati vehiculul dupa schimbarea domiciliului, pentru a nu desfasura demersuri la autoritati de mai multe ori