Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... A procedat corect sefa cu demisia de la serviciu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

A procedat corect sefa cu demisia de la serviciu?

Un prieten a plecat cu contract de munca in strainatate si de la serviciul din RO putea sa stea acolo 3 trei luni in care primea salariu si din RO iar daca depasea aceste 3 trei luni nu mai primea nici un salariu din RO si trebuia sa il returneze si cel pe care il luase pe 3 trei luni.
M-a ruugat sa ii depun cererea de demisie cu data de 31 August cind se implinesc cele 3 trei luni ca sa nu dea banii inapoi caci cei de acolo i-au prelungit contractul pe inca un an.
Am fost acolo asa cum m-a rugar cu 30 de zile inainte de 31 August.
cererea era scrisa de el si semnata si cu niste acte de la notar ca pot sa i-o depun eu.
Am fost si am depus cererea si sefa lui de acolo a zis ca de ce sa astepte sfirsitul lunii ca poate sa ii aprobe cererea pe loc si sa ii desfaca conbtractul in aceeasi zi in care am fost cu cererea.

A procedat cirect sefa lui?
Ma simt vinovata ca i-a desfacut cointractul in zia cind am depus cererea nu cind scria pe cerere, iar el a incercat sa anunte cu cele 30 de zile inainte asa cum se cer.

Era interesat sa ia si banii pe luna august mai ales ca pentru banii munceste.

Multumesc!
Sefa lui a procedat corect si legal, intrucat dreptul la preaviz in cazul demisiei este al angajatorului si nu al algajatului.
Cu alte cuvinte daca angajatorul a admis sa renunte la acel termen de preaviz, a avut temei legal.
"Sefa " a aprobat un continut al unei cereri,adica amicul dv.in cerere scrie 31 august-deci 'SEFA 'aproba demisia incepand cu data de 31.august 2009 .
"Sefa" -daca stiiti sa-mi spuneti-ce a scris pe cerere ? de acord? -se respinge?-se aproba cu data de?-este important.

Alexa
alexandra2006ro a scris:

"Sefa " a aprobat un continut al unei cereri,adica amicul dv.in cerere scrie 31 august-deci 'SEFA 'aproba demisia incepand cu data de 31.august 2009 .
"Sefa" -daca stiiti sa-mi spuneti-ce a scris pe cerere ? de acord? -se respinge?-se aproba cu data de?-este important.

Alexa

pe cerere scrie cu data de 31 august,

iar sefa a scris se aproba cu 3 august cind am depus-o eu si asa a scris si in cartea de munca.
art.79, pct 7 ofera posibilitatea angajatorului de a renunta la termenul de preaviz
Roxana Zbarnea, Avocat