Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... casa din chirpici fara acte
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

casa din chirpici fara acte

buna ziua as dori sa cumpar un teren cu o casa din chirpici de prin 2000 construita dar fara acte si as dori sa stiu daca pot sa o intabulez si sa obtin acte pe ea deoarece nu are curent electric si vreau sa trag curent in ea
In situatia in care imobilul este construit legal, adica are autorizatie de construire, la finalizarea acestuia s-a obtinut procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor si a fost declarat la spit, nu va ramane decat sa faceti cadastrul casei care este urmat de intabularea acesteia in cartea funciara. In acest sens trebuie sa contactati un specialist. Daca nu aveti actele de proprietate mentionate mai sus, trebuie sa va ocupati intai de punerea in legalitate a imobilului. Nu conteaza materialul din care este construit.