Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata lift
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata lift

Liftul se plateste in functie de numarul de persoane sau de suprafata apartamentului?
Liftul are doua componente: mentenanta lui se plateste dupa cota indiviza de proprietate iar energia electrica pentru functionarea lui dupa numarul de persoane.

In conditii speciale pot fi scutiti de la utilizare cei de la parter si mezanin sau chiar etajul 1..
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
Adica, daca pentru lift exista contor separat si curentul electric repartizandu-se dupa numarul de persoane, pentru aceasta componenta din utilizarea ascensorului persoanele de la parter, mezanin, etajul 1 pot cere scutirea de plata a cotei de energie electrica.

Daca nu exista contor, atunci se poate estima un consum al liftului .... sau plateste toata lumea la gramada.

Dar factura de service, asa cum vine ea denumita "pentru ascensor", se repartizeaza pe cota-parte indiviza si e repartizata tuturor apartamentelor, indiferent la ce nivel se afla, indiferent daca sunt sau nu sunt prezenti in locuinta in luna respectiva locatari.
elga50, moderator