avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Nedovedire prejudiciu fata de lipsa martor in procesul ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Nedovedire prejudiciu fata de lipsa martor in procesul verbal

Buna ziua ,

Am primit motivarea hotararii judecatoresti prin care mi s-a respins ca neintemeiata plangerea contraventionala impotriva unui proces verbal nesemnat de un martor-asistent in conditiile in care mi-a fost intocmit in lipsa desi putea sa imi fie scris cu mine de fata.In motivare spune ca nulitatea pentru lipsa de martor fiind relativa nu am dovedit un prejudiciu conform art 105 cod procedura civila .Intrucat urmeaza sa formulez apelul v-as ruga sa imi spuneti :

1.Ce prejudicu as putea sa dovedesc in afara de cel patrimonial care se circumscrie unei amenzi in cuantum mare in conditiile in care mi-am scos adeverinta de la fisc ca nu figurez cu venituri impozabile pentru anul in curs ?

V-as ruga daca se poate sa imi raspundeti in concret,eventual si cu exemple de jurisprudenta ,multumesc mult !
de ce pv a fost intocmit in lipsa daca dvs erati de fata?
relatati ce s-a intamplat pentru a-mi da seama de situatia de fapt!
Intr-adevar, potrivit art.105(2) cod proc.civ.(1865) trebuie sa dovediti in fapt ca,procesul-verbal intocmit cu neobservarea formelor legale vi s-a priciniut o vatamare ce nu se poate inlatura decat prin anularea procesului verbal nesemnat si de un martor-asistent, este o situatie de fapt pe care dvs. trebuie sa o dovediti,sincer nu vad cum puteti sa dovediti o astfel de vatamare.
Multumesc pentru raspuns in primul rand .In aprilie 2015 am incredintat masina unei persoane sa ma conduca acasa intrucat consumasem 2 beri si nu vroiam sa conduc astfel.acesta ,conducand pe interzis a fost oprit si sanctionat ca nu avea permisul asupra sa.personal i-am inmanat agentului actele masinii mele ,talon ,asigurare.in timp ce efectua verificarile in masina sa ,am iesit sa fumez o tigara in dreptul masinii ,ocazie cu care l-am intrebat pe jandarmul din echipaj de ce am fost opriti.dupa ce a primit procesul verbal conducatorul masinii l-a semnat ,iar politia ne-a cerut sa plecam ceea ce am si facut .la vreo 10 zile am primit prin posta un proces verbal in care se spune literal: la data si ora respectivul (eu) in stare de ebrietate ''a impiedicat organele de mentinere a ordinii publice sa-si indeplineasca atributiile de serviciu.Acesta era insotit de numitul x (soferul ) . Procesul verbal nesemnat de martor (ora intarziata) iar sanctiunea 6000 lei . Nici nu am stiut ce aparare sa fac intrucat nu mi s-a indicat in concret fapta pe care se presupune ca as fi savarsit-o ,in procesul verbal fiind reprodus si acela partial a textului de lege sanctionator .Este evident un abuz din partea politistului ,asa au vrut muschii lui ,nici nu m-a legitimat mi-a data amenda identificandu-ma dupa nr. masinii . Nu am antecedente pentru o astfel de fapta ,pur si simplu asa a vrut muschii lui garcea (scuze pentru limbaj ) sa scrie inca o amenda. Desi in raspunsul la intampinare m-am plans si asupra faptului ca fapta nu este descrisa suficient ca sa corespunda cerintelor art 16 og 2 /2001 ,simpla mentionare a unui text de lege nu poate echivala cu descrierea faptei (opinia aproape unanima a jurisprudentei -care este de altfel si foarte logica ) si care atrage nulitatea absoluta a procesului verbal in conditiile art.17 din og 2 ,judecatoarea s-a pronuntat ca situatia de fapt este descrisa cu suficiente detalii (a facut acest lucru dupa ce a audiat la cererea ei jandarmul mentionat in Raportul depus de ijp prin intampinare ,si in care scrie ca i-as fi tras repetat de usa masinii cand facea verificarile asupra numitului x si a fost nevoie de jandarmul y sa ma imobilizeze ,cu mare greutate reusind sa stabileasca identitatea lui x si sa ii scrie procesul verbal (fapt total neadevarat ,contrazis de declaratia martorului x respinsa sub argumentul ca am fi prieteni ), in opinia mea proba administrata nelegal fiindca in primul rand jandarmului respectiv ,fiind alt agent constatator legea ii interzice calitaea de martor art. 19(3) .In concluziile scrise ,pe care sunt sigur ca nici nu le-a citit am mentionat jurisprudenta in materie ,iar fata de nulitatea relativa am citat un caz de speta al tribunalului buzau care spune vizavi de nulitatea relativa pentru lipsa martor asistent :''De necontestat, incalcarea prevederilor art.19 alin.1 si 3 din OG nr.2/2001 atrage nulitatea actului numai in conditiile in care partii i s-a pricinuit o vatamare ce nu se poate inlatura decat prin anularea actului, conform art.105 alin.2 Cod procedura civila. Or, in cauza pendinte judecatii, pe fondul neregularitatii constatate, petentei i s-a produs o vatamare ce se circumscrie aplicarii unei amenzi in cuantum substantial:30.000 lei (in conditiile in care conducatorului auto i s-a interzis accesul la operatia de cantarire a autovehiculului).'' Este sg hotarare de jurisprudenta pe care am gasit-o.Ce e drept nu am prezentat si o adeverinta de venit 0 lei bazandu-ma pe faptul ca practic este vorba de un prejudiciu patriminial evident. Fata de aceasta situatie , ma gandesc ce altfel de prejudicu as putea sa arata in instanta ,poate ma puteti ajuta ?

Multumesc foarte mult !
Multumesc pentru raspuns .Am publicat mai detaliat situatia de fapt si alte consideratii la mesajul anterior .Poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces verbal intocmnit gresit nu corespunde data si incadrarea contravntei mihai0888 mihai0888 Acum o luna de zile am fost oprit cu masina de serviciu in trafic fara intentie nu am avut permisul de conducere la mine politistul mia trecut acest fapt in ... (vezi toată discuția)
Anvelope uzate + noxe peste limita admisa antonyc antonyc Buna ziua. Ieri am fost oprit de politie impreuna cu cei de la RAR pentru o verificare de rutina ,dupa verificari am fost amendat pentru ca masina are 2 ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala lipsa adresa martor asistent Florin111 Florin111 Buna ziua , In speta ,mi s-a comunicat un proces verbal prin posta ,fata de care voi depune plangere contraventionala .La rubrica martor care ia act de ... (vezi toată discuția)