Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... daca nu fac succesiunea la timp
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

daca nu fac succesiunea la timp

daca nu se face succesiunea la timp ce se intampla ? si daca dupa deces ramane o casa cumparata doar cu document de mana pe vremea lui ceausescu cum se poate mosteni?
Succesiunea se poate face oricand, singurul inconvenient va fi plata in plus a impozitului catre stat de 1% din valoarea masei succesorale dupa trecerea a doi ani de la decesul persoanei.

Pentru casa va trebui initiata o actiune in instanta de judecata pentru pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act de instrainare. Altfel proprietatea nu poate fi intabulata si mostenita.