Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de mostenire

tata a decedat de 11 ani ,are 2 copii.mama locuieste cu bunica care ia facut act pe casa ei.tata a avut o casa inainte de casatorie neterminata cu 1000 mp(la tara in jud.buzau) unde nu a stat nimeni.de 7 ani eu ,fiica lui,m-am casatorit si mutat in casa.vrem sa trecem pe numele nostru casa ,mentionam ca sora si mama renunta la mostenire
(tata nu a mai avut alte proprietati).ce acte trebuie si cat costa?
Cel mai putin costisitor este in instanta. Deschideti actiune de partaj succesoral, le chemati pe mama si pe sora ca parate, atasati la actiune actul de proprietate al casei (la tara nu prea sunt acte, asa ca este perfect valabil doar certificatul de atestare fiscala eliberat de primarie), actele de stare civila (certificate de nastere, de casatorie, de deces al tatalui), platiti o taxa judiciara de 150 lei (cate 50 lei pt.fiecare mostenitor), iar la primul termen de judecata va prezentati cu mama si sora si cu o tranzactie gata facuta si veti primi o hotarare de partaj, plus ca vi se vor restitui cei 150 lei.
tata a decedat de 11 ani ,are 2 copii.mama locuieste cu bunica care ia facut act pe casa ei.tata a avut o casa inainte de casatorie neterminata cu 1000 mp(la tara in jud.buzau) unde nu a stat nimeni.de 7 ani eu ,fiica lui,m-am casatorit si mutat in casa.vrem sa trecem pe numele nostru casa ,mentionam ca sora si mama renunta la mostenire
(tata nu a mai avut alte proprietati).ce acte trebuie si cat costa? ce inseamna ,,tranzactie gata facuta,, ;daca trebuie facuta la notar si daca trebuie luat un avocat la primul termen de judecata?
La deschiderea actiuni de partaj succesoral imi trebuie si avocat? Cat dureaza de la deschioderea actiuni si pana la primul termen de judecata?
buna ziua!
taxele succesorale sunt mai amri decat cele indicate mai sus, dar este adevarat ca vi s erestituie in totalitate daca depuneti o tranzactie la primul termen.
trebuie sa maia veti in vedere ca o sa aveti de platit impozit catre stat de 1% din valoarea masei succesorale intrucat dezbateti succ intr-un tremen mai mare de 2 ani de la data decesului dfunctului.
succes!
este indicat sa consulatati un avocat care sa va redacteze actiunea si tranzactia, pt a nu aparea incurcaturi.
Cine evalueaza valoarea mostenirii? daca mergem la un notar cheltuim mai putin ? Ne trebuie carte funciara la notar? multumesc!