Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Refuz de a permite copilului acces la tata in vacanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Refuz de a permite copilului acces la tata in vacanta

buna ziua,
eu si fosta sotie am facut un acord de mediere cu privire la divort, partaj si autoritate comuna pt minora noastra de 4 ani, acest acord a fost inclus intr-o hotarare judecareasca definitiva, unde se preciza ca am dreptul la jumatate din vacantele scolare. mentionez ca platesc pensia alimentara si in timpul anului scolar s-a respectat programul de vizita.
de mai bine de o luna incerc sa cer fostei sotii programul vacantei de vara sau propunerea ei cu privire la asta, nu imi raspunde la mailuri sau la telefon pe acest subiect. copilul este acum la bunica din partea mamei, in alt oras si nu se intrevede sansa sa pot discuta despre preluarea copilului - imi tot spune ca are un program acolo (de inot) si nu o poate lua de acolo.

in hotarare scrie:
"In perioada de intretinere a relatiilor parintesti cu fiica sa, domnul XXXXX va respecta programul activitatilor scolare si extrascolare a minorei care ar putea fi programate in acea perioada.
Jumatate din perioada vacantelor scolare, aleasa oricand in perioada vacantelor cu conditia sa se efectueaze instiintarea prealabila a mamei, XXXXXXX cu o saptamana inainte, pentru a se asigura ca in programul minorei XXXXXXX, nu sunt programate alte activitati, evitandu-se astfel producerea de schimbari bruste in programul minorei;"

va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac, nu vreau sa ma indepartez de copilul meu, mai ales ca banuiesc ca bunica ma denigreaza in fata fetitei.

Multumesc anticipat!
Cu stima.

Va tinem pumnii.